بهترین عمل در روز جمعه

از امام رضا علیه السلام  نقل کرده است که رسول خدا صلی الله علیه و آله  فرمود: هر کس روز جمعه صد بار بر من صلوات بفرستد، خداوند شصت حاجت او را روا مى‏کند، سى حاجت آن براى دنیا و سى حاجت براى آخرت است.

در جایی که هیچ کس و هیچ چیز نمی تواند انسان را نجات دهد ؛ صلوات بر محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله نجات دهنده است و موجب بخشش گناهان می گردد.

از امام صادق علیه السلام  از پدرانش از رسول خدا صلی الله علیه و آله  نقل کرده است که فرمود: روز قیامت من در کنار میزانم، هر کس گناهانش از حسناتش بیشتر باشد، آن صلواتهایى را که بر من فرستاده است مى‏آورم تا حسناتش را به وسیله آن سنگین کنم.

در روایت دیگری از امیر مؤمنان علیه السلام  نقل کرده است که فرمود: فرستادن صلوات‏ بر پیامبر صلی الله علیه و آله  گناهان را بهتر از آبى که آتش را خاموش مى‏کند از بین مى‏برد.

صلوات شرط قبولی دعا است .

امیر مؤمنان على بن ابى طالب علیه السلام  فرمود: هیچ دعایى به آسمان راه ندارد تا اینکه بر محمّد صلی الله علیه و آله  و خاندانش صلوات فرستاده شود.

حتی فرستادن یک صلوات ثواب فراوان دارد :

امام صادق علیه السلام  فرمود: هنگامى که نام پیامبر صلی الله علیه و آله  برده مى‏شود بر او بسیار صلوات بفرستید، زیرا هر کس یک بار بر پیامبر صلی الله علیه و آله  صلوات بفرستد خداوند هزار بار در هزار صف از فرشتگان بر او درود مى‏فرستد، و هیچ آفریده‏اى باقى نمى‏ماند مگر اینکه بر آن بنده درود مى‏فرستد، زیرا خدا و فرشتگانش بر او درود فرستاده‏اند، و هیچ کس جز نادان مغرورى که خدا و رسولش از او بیزارند از این ثواب روى نمى‏گرداند.  [1]

اللَّهُمَ‏ صَلِ‏ عَلَى‏ مُحَمَّدٍ وَ آلِ‏ مُحَمَّد و عَجِّل فَرَجهُم


[1] ابن بابویه، محمد بن على - انصارى محلاتى، محمد رضا، ثواب الأعمال و عقاب الأعمال / ترجمه انصارى، 1جلد، نسیم کوثر - قم، چاپ: اول، 1382 ش.ص295

/ 0 نظر / 127 بازدید