چرا روزه خواری ؟

 


خداوند متعال انسان را آفرید و به او قدرت و نعمتهای فراوانی عطا کرد ، از جمله نعمتهایی که به انسان بخشید و او را به آن متمایز از بقیه موجودات قرار داد ، نعمت عقل می باشد .

با عقل خود بیندیشد و فکر کند که من هیچ نبودم ، این دست و پا و چشم و گوش و بقیه اعضاء را خدا به من داد تا او را عبادت کنم . و آنچه از من خواسته را بجا آورم و عصیان ننمایم .

خداوند متعال دو حجت را برای انسان قرار داد : یکی حجت ظاهری و یکی حجت باطنی .

حجت ظاهری پیامبران الهی می باشند که از سوی پروردگار عالم برای هدایت بشر تمام تلاش خویش را بکار بستند و حجت باطنی وجه متمایز انسان از حیوانات یعنی عقل می باشد.

بعد از اتمام حجت ، انسان اگر راه عصیان را پیش گیرد مورد عذاب الهی واقع خواهد شد .

در سوره مبارکه واقعه انسانها به سه دسته می شوند :

1-   السابقون السابقون

2-   اصحاب الیمین

3-   اصحاب الشمال

و اصحاب شمال همان متخلفانِ از فرامین الهی می باشند ، قرآن در این مورد می فرماید :

وَ أَصحْابُ الشِّمَالِ مَا أَصحَابُ الشِّمَالِ  فىِ سمُومٍ وَ حَمِیمٍ  وَ ظِلٍّ مِّن یحْمُومٍ  لَّا بَارِدٍ وَ لَا کَرِیمٍ

و اما اصحاب شومى و شقاوت (که نامه عملشان به دست چپ است) چقدر روزگارشان سخت است! آنها :

  1. در عذاب باد سموم
  2. و آب گرم باشند.
  3. و سایه‏اى از دود آتش دوزخ
  4. که نه هرگز سرد شود
  5. و نه خوش نسیم گردد.

إِنهَّمْ کاَنُواْ قَبْلَ ذَالِکَ مُترَفِینَ  وَ کاَنُواْ یُصِرُّونَ عَلىَ الحْنثِ الْعَظِیمِ  وَ کاَنُواْ یَقُولُونَ أَ ئذَا مِتْنَا وَ کُنَّا تُرَابًا وَ عِظَمًا أَ ءِنَّا لَمَبْعُوثُونَ

 این عذاب آنها را بدین سبب است که از این پیش به ناز و نعمت پرداختند.  اما باز با این همه نعمت انسانها راه عصیان را پیش می گیرند و تخلف از فرامین و قوانیین الهی می کنند .

یکی از واجباتی که ترک آن عقوبت و عذاب الهی را در پی دارد  "روزه " می باشد ؛ در قرآن مجید آیات فراوانی در مورد روزه آمده است در سوره بقرة، آیه 183 می فرماید :

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ

ای کسانی که ایمان آورده اید روزه بر شما واجب شد همان‏گونه که بر امتهای قبلی نیز واجب شده بود ( و این وجوب روزه برای این است ) که پرهیزکار شوید.

انجام ندادن این واجب الهی موجب می شود که انسان مستحق آن همه عذاب گردد ؛ آن هم عذابهایی که سختی آن با دشواریهای دنیا قابل مقایسه نیست .

پس با رجوع به عقل و تفکر در آیات الهی انسان عاقل هیچگاه فکر روزه خواری به ذهنش هم نمی رسد و خود را موظف به انجام می کند.

 

/ 0 نظر / 55 بازدید